Domky v Kamenné čtvrti ujíždějí se svahem

Brno/střed (PŘIDÁNA FOTOGALERIE) – Jedinečnou část Brna ze třicátých let minulého století ohrožuje sesouvající se svah. Lidem praskají domy. Vedení města chce kopec zajistit.

Už patnáct let žije Miroslav Eliáš v neustálém strachu, že se mu zbortí dům. Bydlí totiž v Kamenné čtvrti, na kopci, který se ale už několik let sesouvá. Brněnští radní chtějí svah za osmdesát milionů korun zajistit.

Lidé z Kamenné čtvrti ale nejsou příliš optimističtí. Praskliny a trhliny na zdech domů už ani nepočítají. Většinou by se ani nedopočítali. „Trhliny jsou všude, celý dům ujíždí pryč. Někde jsou dokonce deseticentimetrové díry. Všechno jede dolů,“ ukazoval na popraskané stěny Eliáš, který je jedním z ohrožených obyvatel.
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/domky-v-kamenne-ctvrti-ujizdeji-se-svahem20080619.html

 

P.S.: Ke článku je třeba dodat, že zmiňovaná pan Eliáš rozhodně není statik a samozřejmě že nezaložený dům ve svahu musí praskat. Nicméně zmíněný dům je zrekonstruován a stále stojí… Bohužel v celé situaci se opakují stále dokola nesmyslné mantry – domy padají, může nás to zabít, stavíte na černo, neodvádíte vodu a podobně. Technickému řešení situace ale bránily jednak úřady – legálně se nedá nic opravit, není kam odkanalizovat vodu a ani dešťovou, ale i lidé, kteří dělají některé zásahy, které stav zhoršují…