Brněnská Kamenka

Kamenná kolonie (Kamenka) dnes patří k nesvéráznějším částem města Brna. Nachází se na kopci v centru města, od brněnského výstaviště ji dělí sráz, řeka a rušná silnice. Přímo v Kamenné kolonii si ovšem návštěvník připadá jako na vesnici. Řady malých domků jsou namačkány na sebe, lidé se tady velmi dobře znají a všichni se zdraví. Místo má pověst bohémské čtvrti, a opravdu je zde vysoká koncentrace umělců. Právě kvůli atmosféře, kterou jinde v Brně nenajdete, tady rádi hledají podnájem studenti – někteří v Kamence dokonce zůstávají dlouhodobě.

Zveme vás na Kamenku! Průvodci po brněnské bohémské čtvrti Kamenná kolonie jsou pořadatelé festivalu Kamenka Open Michal a Ota. Pořad natočil Radim Nejedlý.

Historie Kamenné kolonie sahá do dvacátých a třicátých let minulého století. V opuštěném lomu si začali – nelegálně – stavět domky nemajetní dělníci pracující v cihelnách. Duch poloilegality přetrval v Kamenné kolonii poměrně dlouho, dokonce i poté, co se velká část původních obyvatel v 60. letech odstěhovala za pohodlím do paneláků. Přes nedokonalou infrastrukturu a špatnou dostupnost pak kouzlu Kamenky podlehli umělci a bohémové, a tak se toto místo opět zaplnilo.

Více na: http://www.rozhlas.cz/cajovna/aktualne/_zprava/brnenska-kamenka–1503061