Štefanské hody na Kamence jsou oslavou sousedské pospolitosti a místního genia loci

Kamenná kolonie je tak trochu vlastní svět uprostřed Brna, i když stojí nedaleko samotného centra města. Domky namačkané mezi stěnami kamenolomu jsou tam po celý rok ozdobené vánočními řetězy nebo reliéfy panenky Marie. Svérázně tam místní pojali také svou hodovou slavnost neboli Štefanské hody. Začínají totiž salvou na počest jejich zesnulého souseda Štefana.
Druhý říjnový víkend patří v Kamenné kolonii pravidelně Štefanovi. Jeho smutný příběh se stal záminkou pro utužení zdejšího komunitního ducha. „Nám tady umřel kamarád, který bydlel za mnou v domku. Jelikož byl duše spřízněná, tak jsme vymysleli, že budem dělat hody. Tady padesát let žádný nebyly a takhle znovu vznikly,“ vzpomíná na rok 2009 zdejší starousedlík Ivan Smíchal. Kromě světského charakteru jsou ale hody zajímavé především tím, kde se odehrávají. O Kamenné kolonii neboli Kamence se totiž říká, že je jedinou skutečně bohémskou čtvrtí Brna a že má neopakovatelného ducha.

Více na: http://www.rozhlas.cz/radiowave/spolecnost/_zprava/stefanske-hody-na-kamence-jsou-oslavou-sousedske-pospolitosti-a-mistniho-genia-loci–1407508